niedziela, 27 września 2009

Kino Filmów Dokumentalnych - 5 października - Nowy Wspaniały Świat

Na ósmą odsłonę Kina Filmów Dokumentalnych zapraszamy do Krytyki Politycznej (Nowy Wspaniały Świat, róg NŚ i Świętokrzyskiej). 5. października (poniedziałek) pokażemy Wam "
Chemię" Pawła Łozińskiego oraz "Angielskiego Lekarza" Geoffrey'a Smitha.

Rozmowę z reżyserem "Chemii" , Pawłem Łozińskim poprowadzi krytyk filmowy, redaktor miesięcznika "KINO" Andrzej Kołodyński.

Nowy Wspaniały Świat,
5. października 2009, godzina 19:00

Nowy sezon spotkań z Kinem Filmów Dokumentalnych przygotowujemy razem z Against Gravity i Planete Doc Review.

Do zobaczenia!///

"Chemia" reż. Paweł Łoziński, 58 min.

Film stanowi niekonwencjonalny zapis spotkań i rozmów różnych ludzi poddawanych chemioterapii na Dziennym Oddziale Chemioterapii. Pokazuje parę godzin przeżytych niejako poza czasem z życia chorych na raka. Trochę smutna, trochę refleksyjna, a czasem nawet zabawna opowieść o chorych i zdrowych, o tym, jak wzajemnie się wspierają. Autorzy uświadamiają, że nie sposób przez tę chorobę przejść samotnie. Ich opowieść niesie nadzieję, że dzięki bliskości drugiego człowieka można niekiedy wygrać walkę z rakiem.

za: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/4223144


///
"The English Surgeon" ("Angielski Lekarz"), reż. Geoffrey Smith, 93 min.
Henry Marsh jest chirurgiem. Mieszka w Anglii, do szpitala jeździ na rowerze, w wolnym czasie lubi majsterkować. Poza praktyką we własnym kraju, od ponad piętnastu lat operuje w jednym z kijowskich szpitali publicznych. Ukraińscy pacjenci widzą w nim wybawcę z Zachodu i oczekują cudów. Jego ukraiński kolega uważa go za mentora, przyjaciela i członka rodziny. Ostatniej wizycie lekarza na Ukrainie towarzyszy wiele skrajnych emocji. Wypełnia ją nie tylko intensywna praca, lecz także dylematy dotyczące relacji z pacjentami, poczucie winy z powodu jednej z nieudanych operacji i bezradność wywołana fatalnym poziomem ukraińskiego lecznictwa. Henry natrafia tu bezustannie na źle zdiagnozowane przypadki, ludzi, którym w żaden sposób nie można już pomóc. Jednym z jego pacjentów jest Marian Dolishny, którego guz mózgu został uznany za niemożliwy do zoperowania na Ukrainie. Henry próbuje udowodnić, że to nieprawda.
Autor filmu Geoffrey Smith pokazuje, że jego bohater to nie tylko wspaniały specjalista, ale też altruista, walczący o życie innych tam, gdzie daje się mu na to niewielkie szanse. Cechuje go głęboki humanizm i upór w poszerzaniu zakresu pojęcia „niemożliwe”. W filmie nie brakuje zarówno scen komicznych – z braku narzędzi lekarze kupują wiertarkę Bosha na kijowskim targu ¬– jak i trzymających w napięciu, np. 15-minutowa sekwencja operacji mózgu Mariana Dolishnego. Dużym walorem dokumentu jest również muzyka skomponowana przez Nicka Cave'a i Warrena Ellisa.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz