środa, 28 września 2011

Kino Filmów Dokumentalnych 24


Wracamy po przerwie wakacyjnej.

Zapraszamy już 10 października (poniedziałek) o 19.00 do Centrum Kultury "Nowy Wspaniały Świat" na pokaz niezwykłego dokumentu w reżyserii Wojciecha Staronia pt.: "Argentyńska lekcja".

Po projekcji spotkanie z autorem poprowadzą Kinga Gałuszka i Paulina Capała.

Film podbija serca widzów na kolejnych festiwalach. Wygrał m.in. Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego zdobywając Złoty Róg za: film, który "od początku do końca zachowuje równowagę między formą i treścią. Opowiada o odmiennych kulturach, jednak przede wszystkim skupia się na pięknie przyjaźni rodzącej się pomiędzy małym chłopcem i dziewczynką. Jury uznało film za prawdziwe arcydzieło".
źródło: filmpolski.pl

WSTĘP WOLNY

O FILMIE:
W 1998 roku Wojciech Staroń nakręcił dokument „Syberyjska lekcja” o młodej nauczycielce, która wyjeżdża w okolice jeziora Bajkał, by uczyć ojczystego języka potomków polskich zesłańców. Po latach, już jako małżeństwo z dwójką dzieci, reżyser i jego bohaterka udają się do Argentyny. Dla ich synka będzie to nie tylko spotkanie z nowym językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki mały Janek wkracza w fascynujący świat zabaw i jednocześnie odkrywa nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażonego dorosłymi problemami.

Czas trwania: 56'

Rozmowa z reżyserem>>

Wojciech Staroń urodził się w 1973 roku. Jest autorem zdjęć do ponad 30 filmów m.in. „Placu Zbawiciela” w reż. Krzysztofa Krauze i „El premio” Pauli Markovitch. Spod jego ręki wyszły takie filmy dokumentalne jak „Na chwilę”, „W stronę świata”, „El Misionero”, „Zaduszki narodowe. Sybir ostatnie pożegnanie” i wielokrotnie nagradzana „Syberyjska lekcja”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz