poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Premiera internetowego pakietu lekcji filmowych EKRAN 2.0 i zaproszenie na debatę
Rola nowych mediów w procesie nauczanie będzie głównym tematem dyskusji podczas premiery EKRANU 2.0, która odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 15:00 w kinie Muranów w Warszawie. Dzień wcześniej internetowy pakiet lekcji filmowych EKRAN 2.0 w wersji gimnazjalnej będzie dostępny na stronach współorganizatorów: Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej (www.nhef.pl) i w internetowej bibliotece treści audiowizualnych NINATEKA EDU Narodowego Instytutu Audiowizualnego (www.nina.gov.pl).
Postępująca cyfryzacja szkół rodzi pytania o to, w jaki sposób wykorzystywać nowe media w procesie nauczania, by nie utracić kluczowych dla niego treści, jak za ich pośrednictwem przekazać wiedzę w sposób niemniej skuteczny niż w przypadku tradycyjnych metod.  Głównym punktem spotkania 17 kwietnia będzie debata, podczas której zaproszeni nauczyciele, specjaliści branży edukacyjnej oraz filmowcy wspólnie ze zgromadzoną publicznością będą rozstrzygać, jak wykorzystać Nowe media w procesie nauczania.  Wśród zaproszonych panelistów jest dyrektorka II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, filozofka i propagatorka edukacji szytej na miarę – Anna Sobala Zbroszczyk. Do dyskusji zasiądzie również socjolożka i autorka książki pt.: Internet jako nowe dobro wspólne – Justyna Hofmokl oraz Maria Bierzyńska – nerurokognitywistka z katedry psychologii nowoczesnych technologii SWPS. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia – Dariusz Bugalski. Ambasadorami projektu są reżyser Sali Samobójców – Jan Komasa oraz aktor Jakub Gierszał.

EKRAN 2.0 to:
- blisko 30 scenariuszy lekcji filmowych
- około 20 bloków tematycznych
- ponad 120 fragmentów filmów


Internetowy pakiet lekcji filmowych EKRAN 2.0 to wyjątkowy projekt w obszarze edukacji filmowej uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wydały bezpłatny zestaw materiałów dydaktycznych dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych w formie książki i płyty DVD.  Od marca w Internecie dostępna jest jego rozszerzona wersja. Pozytywne recenzje i ogromne zainteresowanie skłoniły organizatorów do stworzenia materiałów dydaktycznych przeznaczonych również dla nauczycieli szkół gimnazjalnych. Od 16 kwietnia premierowe wydanie pakietu edukacyjnego nauczyciele w całej Polsce będą dostępne po zalogowaniu, równolegle na stronach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej (www.nhef.pl) oraz w NINATEKA EDU (www.nina.gov.pl/edukacja/ninateka-edu). 

W skład zestawu wchodzą scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne wraz z fragmentami filmów ilustrującymi tematy poruszane w EKRANIE 2.0. W oparciu o komplet materiałów można prowadzić zajęcia języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie czy godziny wychowawczej. Elektroniczna wersja pakietu lekcji filmowych, stworzona przez ekspertów w dziedzinie filmu i edukacji filmowej, obejmuje zagadnienia m.in.: struktury i narracji filmowej, języka filmowego, zniekształceń rzeczywistości w obrazie filmowym, filmu jako źródła historycznego czy pojęcia audiowizualności. Zestaw pomocy dydaktycznych to przede wszystkim scenariusze lekcji i tekstów literackich, a każde szczegółowo opisane zagadnienie wspierane jest przez fragment filmu. Do rozwijania zagadnień i poruszanych w scenariuszach tematów, które ściśle korespondują z podstawą programową w gimnazjum służą fragmenty m.in. z filmów Czas Apokalipsy Francisa Forda Coppoli, Baraka Rona Frickego oraz teledysków Hit the Road Jack zespołu Acid Drinkers. W części przeznaczonej dla szkół ponadgimnazjalnych zagadnienie „związków literatury i dzieła filmowego” nawiązuje do filmu Magdaleny Piekorz Pręgi i książki Wojciecha Kuczoka Gnój, z kolei temat „język filmu i specyfika filmowych środków wyrazu” do Miasta Boga Fernando Meirellesa i Sanatorium pod Klepsydrą Jerzego Hasa oraz źródeł literackich: powieści Miasto i psy Mario Vargasa Llosy i Trzech sióstr Antona Czechowa. 

Pakiet został przygotowany z nauczycielami i praktykami edukacji, którzy proponują różnorodne i atrakcyjne formy pracy z młodzieżą. Przy pomocy elektronicznych zastawów nauczyciele wcielą się w rolę mentora oraz przewodnika po świecie kinematografii, w przystępny sposób zapoznają ucznia z rodzajami i gatunkami filmowymi, kolejnymi etapami postawania filmu, ale przede wszystkim postarają się zaszczepić w uczniach pasję do sztuki filmowej.

EKRAN 2.0 po premierze stanie się częścią edukacyjnej multimedialnej biblioteki Narodowego Instytutu Audiowizualnego, NINATEKI EDU na www.nina.gov.pl, pierwszego w Polsce portalu dotyczącego kultury tworzonego z myślą o uczniach i nauczycielach. W NINATECE EDU znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, wywiady, animacje, filmy eksperymentalne, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne.

EKRAN 2.0 jest inspirującym narzędziem, które poszerza kompetencje medialne i wprowadza do szkół elementy edukacji filmowej i audiowizualnej.

Więcej na: www.nina.gov.pl oraz www.nhef.pl.

Kontakt do mediów:
NHEF: Agata Burdzy agata.burdzy@snh.org.pl oraz
Karol Kwiatkowski karolk@nowehoryzonty.pl
NInA: Agnieszka Wolak agnieszka.wolak@nina.gov.pl

11 komentarzy: