środa, 27 stycznia 2010

Kino Filmów Dokumentalnych vol. 12


plakat: Ola Mirecka

Dwunasta odsłona Kina Filmów Dokumentalnych już w najbliższy poniedziałek, 1 lutego. Pokażemy dwa filmy: "Henio, idziemy na Widzew" (reż. Michał Jóźwiak, 29 min) oraz "Ślepa miłość" (reż. Juraj Lehotský, 77 min).

Spotkanie, jak zwykle, odbędzie się w górnej sali w Nowym Wspaniałym Świecie (ul. Nowy Świat 63, róg Świętokrzyskiej) o godzinie 19:00.

Spotkanie z Michałem Jóźwiakiem poprowadzi Kinga Gałuszka.

Wstęp wolny.

///
"Ślepa miłość" (reż. Juraj Lehotský, 77 min).
film udostępniony przez Against GravityŚlepa miłość Juraja Lehotskiego to film o miłości niewidomych. Zbudowany z epizodów, przedstawia kilka różnych par. Peter uczy muzyki w szkole w Lewoczy i przygotowuje koncert. Uwielbia opowiadać żonie zmyślone historie. Zakochany w Monice Miro jest Romem. Usiłuje przekonać do siebie niechętnych mu rodziców dziewczyny. Elena jest w dziewiątym miesiącu ciąży. Wspólnie z mężem zastanawia się nad tym, jaka będzie przyszłość dziecka niewidomych. Zuzana uwielbia muzykę klasyczną. Jak wiele nastolatek, marzy o kochającym chłopaku i większość czasu spędza, poznając nowe osoby przez internet.
Reżyser z dużą dozą humoru opisuje różne stany egzystencjalne swoich bohaterów. Wiele scen buduje jakby przez przypadek, wydobywając treści z klasycznej dokumentalnej obserwacji. To jednak tylko złudzenie. Każdy z epizodów opowiedziano w inny sposób, w zgodzie z dynamiką i emocjami poszczególnych bohaterów. W jednym wypadku takim centralnym punktem będzie bujna wyobraźnia, w innym – głęboko przeżywana tęsknota. Peter uwielbia wymyślać i naśladować dźwięki. Kiedy snuje przed żoną jedną z fantastycznych historii, reżyser przenosi go wprost do nierealnego, podwodnego świata (widzowie mogą w tym miejscu podziwiać wspaniale zrealizowaną sekwencję animowaną). Dla Mira najważniejsza jest Monika, dlatego nie rozstaje się z jej głosem nagranym na dyktafon. Lehotsky nie stara się odpowiedzieć na pytanie, jak kochają niewidomi. Interesuje go raczej to, co uniwersalne w przeżywaniu szczęścia i spełnienia.

http://www.docreview.pl/2009/index.php?option=com_content&task=view&id=453
Henio, idziemy na Widzew" (reż. Michał Jóźwiak, 29 min)Marcin jest niewidomym kibicem i masażystą w piłkarskim klubie. Choć może jeździć z piłkarzami, to nie wyobraża sobie innego sposobu dotarcia na mecze Widzewa niż z kibicami. Sam mierząc się z życiem, wychowuje 4 -letniego Henia. Zabiera go na stadion, pokazuje swoją pracę i świat kibiców Widzewa. Henio ma słaby wzrok i podobnie jak ojciec może przestać widzieć. Ojciec przygotowuje go do dorosłego życia.Nagrody:

2008 - Michał Jóźwiak - Katowice (Węgiel Student Film Festival) - Nagroda Publiczności
2008 - Michał Jóźwiak - Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy) - Wyróżnienie Jury Studenckiego Konkursu Polskiego
2008 - Michał Jóźwiak - Kraków (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda & Anime") - Brązowy Dinozaur
2008 - Michał Jóźwiak - Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema") - "Brązowy Zamek"
2008 - Michał Jóźwiak - Wrocław (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Era Nowe Horyzonty") - nagroda dla najlepszego polskiego dokumentalnego filmu krótkometrażowego
2008 - Michał Jóźwiak - Zielona Góra (Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego "Quest Europe") - nagroda "Skrzydło Kinomana"
2008 - Michał Jóźwiak - Jekaterynburg (MFFDiA "Kinoproba") - dyplom i statuetka Don Kichota
2009 - Michał Jóźwiak - Monachium (MFFK "The Way We Live"") - III Nagroda

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/62903

///

partnerzy pokazu: Krytyka Polityczna, Against Gravity, Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz